-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

Başkan Murat Kaya, "Salgın nedeniyle, yaşadığımız bu zorlu süreci atlatmak için elimizden geleni yapacağız

REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ

10:54:23 | 2020-07-17

Başkan Murat Kaya, "Salgın nedeniyle, yaşadığımız bu zorlu süreci atlatmak için elimizden geleni yapacağız ve bugünleri el birliği aşıp, ülkemizin geleceği için hep birlikte çalışmaya, üretmeye ve fayda sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, dünya genelinde küresel nüfusun sürekli artış gösterirken, tarımın gelişmekte olan ülkelerin büyümesi için büyük fırsatlar sunduğuna vurgu yaparak, “Türkiye olarak tarım sektöründe tıkanık olan kanalları mutlaka açmamız gerekiyor” dedi.

Borsa Başkanı Murat Kaya, tarımsal üretim ve ticaretin dün olduğunu gibi bugünde ve yarın da çok önemli ve stratejik olmaya devam edeceğini belirterek “Bu nedenle ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarımı koymak zorundayız.”dedi.

 

REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ

“Türkiye olarak rekabet edeceğimiz ülkeleri tanımalıyız” diyen Başkan Murat Kaya “Borsa heyetimiz, Şubat ayında URGE projesi kapsamında ‘Rakip Ülke İspanya’ seyahati sırasında kazanımlarımızdan gördüğümüz, ihracatın kur artışına duyarlılığı oldu. Genel ekonomisinin kaynağını turizm oluşturan bir ülkede tarıma verilen önemi yerinde gördü.

İhracatımızda gerçekleşmesini hedeflediğimiz rakamlara ulaşmak amacıyla fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeyi planladığımız Covid-19 salgını sürecinde ise ’BALTIK ÜLKELERİ PAZARINA GİRİŞ VE FIRSATLAR’’ konusunda Litvanya Vilnius Ticaret Ateşemizin konuk olduğu webinar toplantısı gerçekleştirdik.

 

Baltık ülkelerinin taze ve kuru meyve, unlu mamuller, hazır gıdalar ve hayvansal ürünlerde net ithalatçı olmaları, bu pazarı bizim için cazip kılıyor. Baltık Ülkelerinin iş insanları ve yaşayanlar ise e- ticareti çok önemsiyor.

Bu kapsamda salgın sürecinde kullanımı artan e-ticaret yollarının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

TOBB ‘de de e-ticaret ve e-ihracat konularında da Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’nun gayret ve çabaları ile yaygınlaştırma ve kobilerin e-ticarete, e-ihracata bakış açılarının geliştirilmesi, yaygınlaştırıması kapsamında örnek ve güzel girişimler gerçekleştirilmektedir.” Dedi.
ETİKET :  

Tümü
1