-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

ass="container">

Kaya mezarlar ortaya çıktı

15:38:13 | 2021-01-16

KAYA MEZARLAR ORTAYA ÇIKTI 

 

Mersin’in Tarsus ilçesinde Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen (Justinianos) döneminde Berdan ırmağı altında kalan Roma Kaya Mezarları suların çekilmesi ile birlikte ortaya çıktı. 

 

Kuraklık sebebiyle Berdan Barajında suların azalması Tarsus Şelalesindeki Roma dönemine ait kaya mezarları ve odalarıda gün yüzüne çıkarttı. 

 

Altıncı yüz yılda Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından şehri sel baskınlarına karşı korumak için Berdan Irmağı yatağının yönünü değiştirmesi ile Roma dönemine ait Konglemera kaya mezarları sular altında kalmış ve günümüze kadar Tarsus Şelalesi olarak bilinen yerin on metre altında sular içinde bulunuyordu. 

 

Ülke genelinde yaşanan kuraklık sebebiyle Berdan Barajından ırmağa su gitmemesi nedeniyle Tarsus Şelaleside tarihinde ilk defa bu kadar susuz kaldı. 

Suların çekilmesi ile birlikte ortaya çıkan kaya mezarları ve odaları hala orijinalliğini korurken Sosyolog Turizmci Nadir Durgun, “Şuan Tarsus Şelalesi altındaki Roma kaya mezarlarının bulunduğu yerdeyiz. Normalde buraya girmek çok zor. 

KURAKLIK OLDUĞU İÇİN GİREBİLDİK. 

Durgun, Üzerinden aşırı su aktığı için girilmesinin mükün olmadığı bir yer. Ama kuraklık olduğu için girebildik. Bakın burada Roma Kaya Mezarlarını görebilirsiniz. Üzerimizden Berdan Nehri akıyor. Normalde bu nehir Antik çağda şehrin tam merkezinden akıyordu. İsmi o dönemde Kydnos. Şehir merkezinden akarak lagüne dökülüyordu. Fakat bahar aylarında aşırı yağış ve kar erimesinden bu nehir taşıyor daha sonra Bizans imparatoru Justinyen döneninde nehrin yatağı değiştiriliyor. Ve burada eski Roma Kaya Mezarları mezarlarının bulundu yerin üzerinden akıtmasıyla birlikte burada bir şelale oluşuyor. Daha sonra Justinyen tabi Baç köprüsü dediğimiz köprüyüde inşa ediyor ve şehri bu şekilde su baskınlarından kurtarıyor dedi.
ETİKET :  

Tümü
1