-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

Köylüler Nöbette

23:26:00 | 2020-10-16

KÖYLÜLER ORMAN NÖBETİNDE
 
 
Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde orman köylüleri ekmek teknesi olan ormanlarını  nöbetleşerek korumaya başladılar.
 
Çamlıyayla ilçesi Giden Mahallesi muhtarlığı öncülüğünde Mahallenin hudutları içinde yer alan Fıstık Çamı ve Katran ağaçlarından oluşan yaklaşık On bin dönümlük orman, köylüler tarafından nöbetleşerek korunuyor. 
 
Son günlerde sabotaj ihmalleri ile yanan binlerce hektar ormana üzülen Mersinli orman köylüleri ormanlarını korumak için ruhsatlı tüfekleri ile nöbet tutuyorlar. 
 
MAHALLE MUHTARI GÖKHAN ŞENOL, “ormanlar hepimizin hep beraber koruyacağız diyerek orman nöbeti tutan köylülerini hem denetliyor hem onlara moral veriyor. 
 
Orman içindeki nöbet esnasında düdük sesi ile devriye gezen orman köylüleri yaptıkları işten çok memnun olduklarını gösteriyorlar. 
 
ROPORTAJ MUHTAR GÖKHAN ŞENOL, 
“son zamanlarda Türkiye genelinde çıkan orman yangılarının ve bu orman yangınlarının hainler tarafından yapıldığı göz önünde bulundurularak bizde köyümüz sınır ve hudutları içerisinde köy halkımızla beraber köyümüzün ormanlarını on vatandaşımızla birlikte devletimize destek çıkarak korumaya çalışıyoruz. 
Bizim köy vatandaşımızın ekmeği ormanlarımızdır. Ormanımız olmazsa hayat olmaz” dedi. 
 
HİÇ EVLENMEYEN 59 YAŞINDAKİ NİYAZİ ŞENOL, “ORMANLAR YÜZÜNDEN EVLENMEDİM” DEDİ. 
 
Çocukluğundan beri orman işlerinde çalışan ve evlenmeye fırsatı olmayan 59 yaşındaki Niyazi Şenol, “ben ormanlar yüzünden bekar kaldım ben ormanlara aşığım, ormanlarımız yanmasın ben ömür boyu bekar kalayım” dedi. 
 
NÖBETİ BİTİREN DEVRETTİ. 
 
Giden mahallesinin orman sever halkı tutukları üç saatlik nöbeti bitirdikten sonra köy konağında nöbeti devralan arkadaşlarına tüfeklerini teslim etti.
ETİKET :  

Tümü
1