-- Adversting 9 --
-- Adversting 10 --

TONLARCA ÜZÜM YÜZLERCE AĞAÇ NEFES ALAMIYOR… ÜZÜM VE ZEYTİN ÜRETİCİSİ ÇİFTÇİNİN TOZ İSYANI

Mersin’in Tarsus ilçesinde üzüm ve zeytin üreticiliği yapan çiftçi Murat Çolak taş ocağının verdiği zarara isyan etti.

15:44:32 | 2020-07-27

Tarsus’un Sucular Mahallesinde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Murat Çolak, arazisine ektiği 14 dönüm üzüm ve 150 kök zeytin ağacından verim alamadığını ve bunun nedeninin ise Sucular Mahallesinde faaliyette olan taş ocağından çıkan toz nedeniyle kaynakladığını iddia etti.

Taş ocağının çıkarttığı tozlardan dolayı ağaçlarının ve meyvelerinin büyümediğini hatta gelişmediğini belirten çiftçi Murat Çolak, malımızdan olduğumuz gibi sağlığımızdan da oluyoruz dedi.

Üzümlerin üzerinde biriken tozlar nedeniyle malını değerinin çok altında verdiğini belirten Çolak, çam ağaçları bile hayalet rengine döndü diyerek şunları söyledi.

“bakın bembeyaz toz, yani mahsul ne kadar olursa olsun toz hiç gitmiyor, işçi çalışamıyor, bu zeytini nasıl toplayacağız. İşçi toz nedeniyle iki kat yevmiye istiyor. Şu hale bakın nasıl toplama yapacağız çamaşır batıyor. Kontrole bile geldiğimizde hastalık mı var kurt mu var diye bakacağız ama hal bu dedi.
Çolak, Zeytin ağacındaki meyveye bakın. Tozdan hiç byümüyor bunun nerede ise üzüm tanesi büyüklüğünde olması lazım. Ama nefes almadığı için tozdan boğulmuş. Hiç büyümüyor. Bu nasıl sofralık zeytin olacak. Bu zeytinler Tarsusun yerli sarıolak zeytini .
Üzm ise en pahalı olan viktorya üzümü ama sofralı olarak hiç satamıyor fabrikaya pekmezlik veriyorum. Üç buçuk liralık üzümü ben 90 kuruşa fabrikaya dökecem. Siliyoruz yine aynı. Suyla yıkıyoruz yine aynı şekle geliyor. Üzmü sildiğiniz zaman cilası bozuluyor müşteri almıyor. Cilası bozulmuş diyor. Ne kadar yıkarsan yıka yüzünün tozu gitmiyor. Bu üzümü kesen işçi elimi yüzümü görüyorsunuz işçi gelmiyor gelende bir daha gelmiyor. İki kat yövmiye veriyorsun yine gelmiyor toz yüzünden.
Temiz elbisem ile gelip kendi malımızı gezemiyoruz. Benim 14 dönüm yerim var. Bin 700 kök bağım var. 150 kök zeytin ağacım var. Biz bu tozdan bıktık. Her türlü zarar sağlığımıza bütçemize zarar. Kendi malımıza kont etmeye bakmaya gelemiyoruz. Şu toza bakın dedi.
Şirket ile görüştüm hiçbir ödenek yok diyerek zararımı karşılamadılar.

TARIM BAKANINA SESLENDİ

Devlet büyüklerimize sesleniyorum. Böyle bir şantiye kanunda zeytin bahçelerine en az 3 bin metre mesafede olması gerekir taş ocaklarının. Bu 50 metre mesafede. Her tarafı bu taş ocağın zeytin bahçesi. Tüm bahçeler etkileniyor dedi. Ağaçların ömrü bile kısaldı. Ocak çalışalı ağaçlar küçüldü. Bunun zararı paha biçilmez. Üzüm ve zeytin değerinin altında veriyorum” diyen Çolak Sağlığınında zarar gördüğünü söyledi.
Çiftçi Murat Çolak Tarsus İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine bahçesinde zarar tespiti yaptırdı.
ETİKET :  

Tümü
1