Bir Haber Herşeyi Değiştirir.

CHP’Lİ BAŞKAN AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNE BAKA BAKA SESLENDİ

CHP’Lİ BAŞKAN AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNE BAKA BAKA SESLENDİ
164 views
04 Ağustos 2023 - 0:02

Başkan Bozdağan Soruşturma başlatılan oyun aile değerlerini aşağılıyorsa, niye yıllarca izlettiniz?
CHP’Lİ BAŞKAN AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNE BAKA BAKA SESLENDİ.
İşte o meclisten öne çıkan tartışmalı gelişmeler.
Tarsus Belediyesi tarafından vatandaşlarla buluşturulan “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyunu hakkında Mersin Valiliği tarafından soruşturma başlatıldı. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Soruşturmaya konu olan oyun, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, ilgili birimlerince olumlu raporlar edilmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapınca adı tiyatro, Tarsus Belediyesi yapınca gammazlamak ve halkı galeyana getirmek için fırsat kolladığınız bir siyasi argüman mı oluyor” diye tepki gösterdi.
Tarsus Belediyesi tarafından 3 yıldır geleneksel olarak düzenlenen tiyatro akşamlarında yoğun ilgi gören “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyununun bir kesitinin sosyal medya üzerinden paylaşılması üzerine Mersin Valiliği tarafından konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Tarsus Tiyatro Günleri kapsamında izleyiciyle buluşan çeşitli fıkra ve skeçlerden oluşan müzikli komedi oyunu hakkında, çarşaflı kadın temsili ve “Hacı” adlı tipleme nedeniyle “dini değerleri aşağılama” ve “müstehcenlik” gerekçesiyle Tarsus Belediyesi AK Parti Meclis üyesi Abdurrahman Altınsucu ve Mersin Valiliği şikâyette bulunmuştu.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, suçlamalara ve şikâyetlere ilişkin meclis toplantısı konuştu. Toplantıya, “Yıldız Altında Yaz Eğlencesi” oyuncuları Cezmi Baskın, Deniz Oral, Seval Tufan, Hacı Ali Konuk, Koray Ergün ve Murat Demirbaş da katıldı.

Başkan Bozdoğan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
Bu izlediğiniz oyun, 2006 yılında sahnelenen Van Devlet Tiyatrosu oyunu. Yani, Tarsus’ta şikayet edilen, yasaklanması için suç duyurusunda bulundukları oyun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, ilgili birimlerince olumlu raporlar edilmiş, Van Devlet Tiyatrosu tarafından onlarca kez bu şekilde sahnelenmiş bu oyun. Dini aşağılamış mı, aile değerlerimizi sarsmış mı, milli değerlerimizi sarsmış mı, müstehcen mi, oyuncu tesettürlü mü, adamın elinde tesbih var mı? Niye oynattınız o zaman? Bu oyun yalnızca Van’da mı oynamış tabii ki hayır. Sayıyorum, 16 Ekim 2006 Muş, 17 Ekim 2006 Bitlis, 30 Ekim 2006 Batman, 31 Ekim 2006 Siirt. Ve birçok yerde daha Kültür Bakanlığı’nca sahnelenmiş. Van, Muş, Bitlis, Batman, Siirt ve birçok ilimizin valiliği ‘Dini değerlerimiz aşağılanıyor’ diye soruşturma başlatmamış.”

“Şimdi buradan soruyorum, eğer müstehcense, eğer dini değerleri aşağılıyorsa, eğer milli değerlerimizi ayaklar altına alıyorsa, eğer aile değerlerimizi aşağılıyorsa niye yıllarca vatandaşa izlettiniz. Madem dini aşağılıyordu, neden devletin kurumlarında hazırlayarak vatandaşa parayla sattınız? Neden kar amacı güttünüz? Kültür Bakanlığı yapınca adı tiyatro, Tarsus Belediyesi yapınca gammazlamak ve halkı galeyana getirmek için fırsat kolladığınız bir siyasi argüman mı oluyor?”
Bu izlediğiniz oyunu Kültür Bakanlığı’na sorunuz. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne sorunuz. Şu an İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından da sahnelenen oyun için İzmir Valiliği soruşturma açmış mı, araştırınız. Tarsus’ta kirli ve ahlaksız siyaseti yobazlıkla taçlandıranların maskesini bir kez daha düşürdüğüm için gururluyum. Soruyorum, belediye başkanınız kadınları aşağılayan fıkralar anlatırken kafanızı kuma mı gömmüştünüz? Bugün her akşam binlerce Tarsuslunun izlediği tiyatroları kapatırken şovmen olmaya karar vermemiş miydiniz? Açtığınız soruşturmaları yakından takip edeceğim. Bu ülkenin özgür insanlarına, özgür sanat eserlerini sahnelemeleri için elimden gelen gayreti göstereceğim. Sanatı gördüğünde gözü korkan yobazdan da cesur olmasını ve Ankara ve Van Devlet Tiyatroları’nda bu oyunun yıllarca nasıl sahnelendiğini öğrenmesini istiyorum.” Dedi.
Haber : Ajanslar
Tartışmalı geçen meclis toplantısına ilgi yoğundu.
Haluk Bozdoğan
Tolunay Duman
Sıtkı Dev
Hakan Canan Can
Seyhan Bayir
Yakup Boncuk

KÖŞE YAZARLARI

Tarsus Haber Medya © 2022 -2024 Tüm Hakları Saklıdır. Designer DENİZ MEDIA GROUP

error: Kopyalanması Yasaktır.!