Bir Haber Herşeyi Değiştirir.

Tarsus’ta Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamalarıyla Kazancınız Bol Olsun” Projesi

Tarsus’ta Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamalarıyla Kazancınız Bol Olsun” Projesi
354 views
10 Ağustos 2022 - 15:57

Mersin’in Tarsus ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen ve İlçede Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan “Turunçgillerde İyi Tarım Uygulamaları İle Kazancınız Bol Olsun Projesi” etkinliği düzenlendi.

Ziraat Odası salonunda düzenlenen etkinliğe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, SGK Müdürü Süleyman Metin ve İyi Tarım uygulaması yapan üreticiler katıldı.

Tarım ve Orman ilçe Müdürü Hayri Erdoğan yaptığı konuşmada, İyi Tarım Uygulamalarının önemine değinerek, her zaman iyi tarımın destekçisi olduklarını söyledi.

Erdoğan, “Türkiye’deki tarım uygulamalarından, sürdürülebilir üretim yöntemlerini ve izlenebilirliği yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen en büyük adımlardan olan İyi Tarım Uygulamalarının ilk günden beri üreticilerimize anlatıyor ve onları iyi tarım yapmaları konusunda destekliyoruz. Bugünkü etkinliğimizde iyi tarım uygulayan üreticilerimize bir kez daha bunun önemini anlatmak ve onlarla sözleşme imzalamak üzere bir araya geldik” dedi.

Tarsus ilçe Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Fatih Yıldırım ise konuşmasında, “Bu proje ile ülkemiz yaş meyve, sebze ihracatında yüzde 24 pay alan lider il konumunda olan İlimizde üretilen yaklaşık 1.5 milyon ton Turunçgil’in üretiminde ve pazarlamasında zaman zaman sıkıntı yaşayan üreticilere yeni bir yaklaşımla sertifikalı üretim yapmalarına imkan sağlanması, Bununla birlikte Turunçgil üretimi yapan üreticilerin grup sertifikasyonu ile bir araya getirerek sözleşmeli tarım modelinin uygulanmasına yönelik adımlar atılmaktadır. Projemiz ile Tarımsal üretimde ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları dengelemeyi hedefleyen rekabet gücü yüksek, izlenebilir ve sürdürülebilir bir tarım sektörünün oluşturulması amaçlanmış ve İl genelinde yürütülen bu proje ile ilimizde 150, Tarsus İlçemizde 53 üreticimiz grup çatısı altında bir araya getirilerek sertifikalı üretim yapmaları, yetiştirilen ürünlerin ihracat ürünü olarak değerlendirilmesi yönünde çalışmalar yapılacaktır” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Tarsus Haber Medya © 2022 -2024 Tüm Hakları Saklıdır. Designer DENİZ MEDIA GROUP

    error: Kopyalanması Yasaktır.!